خرید تمام هفت خوان جزوه زیست شناسی دکتر جعفر فرزانه

تماشا کنید : کرم جواهر نشان – لارو شاپرکی با نام علمی Acraga coa

بالپولکداران خانواده Delarecidae = Acragidae

 

 

 

گروه کوچکی از بالپولکداران (شبپره) که مربوط به مناطق نئوتروپیکال (امریکای جنوبی) هستند چند سالیست که گزارش شده است. یک عکاس آماتور حیات وحش بنام Gerardo Aizpuru موجودی جالب و عجیب، اوایل آوریل، در نزدیکی کانکون (مکزیک)  بر روی برگ درختان مشاهده کرده و از آن عکس برداری میکند.

Acraga coa (1)

برخی آن را کرم برگخوار جواهر نشان (کاترپیلار جواهر نشان) نامیدند که احتمالا گونه Acraga coa و مربوط به خانواده جدید Dalceridae میباشد. در حدود ۸۴ گونه از افراد این خانواده تا بحال گزارش شده است که گاهی آن را کاترپیلار حلزونی نیز نامگذاری میکنند، زیرا ظاهر لارو این شبپره ها شبیه به حلزون‌ها و لیسک‌ها چسبناک است و لزج بنظر میرسد. لاروهای مختلف این خانواده با ظاهری چاق، دارای برآمدگی و رنگها و الگوهای مختلف دیده میشوند. لاروها مشابه حلزون‌های رنگی نودی‌برانش (راسته Nudibranchia) نیز هستند.

Acraga coa (2)

حلزونهای نودی‌برانش و بسیاری از حیوانات دیگر از قبیل کرم‌ها و حشرات از رنگدانه‌های زنده خود برای ابراز سمی بودن بهره میگیرند تا خود را در مقابل شکارگران ایمن نگه دارند. اما تا بحال دلیل رنگی بودن لاروهای Dalceridae مشخص نشده است. یک زیست شناس از دانشگاه پنسیلوانیا بنام دانیل جانزن(Daniel Janzen) اظهار داشته این شکل ظاهری برای ترساندن پرندگان و سایر شکارگران ایجاد شده و هیچ شواهدی وجود ندارد که سمی بودن مواد موجود در بدن لارو را تایید کند. لاروها قادر به گزش گرفتن نیستند.

Acraga coa (3)

برخی از زیست شناسان با ارائه ایده هایی سمیت مایع ترشحی از برآمدگی لاروها را مورد بررسی قرار دادند. برآمدگی های لارو به راحتی قابل جدا شدن هستند. لاروها با این ترفند میتوانند از دست پرندگان و حشرات شکارگر فرار کنند، اما محققان هنوز این مورد را تایید نکرده اند.

Acraga coa (4)

مارک اپستین (Marc Epstein) بیوسیستماتیست حشرات از گروه کشاورزی و صنایع غذایی دانشگاه کالیفرنیا در یک آزمایش، لاروهای این شبپره را در پلیت شیشه‌ای (پتری دیش) و کنار  آن تعدادی از مورچه‌های گونه Camponotus floridanus قرار داد. بسیاری از مورچه‌ها بصورت اتفاقی از لارو تغذیه کردند. با مشاهده بیشتر،  برخی مورچه‌ها، لارو را با شاخک خود بررسی میکردند. چندین مورچه قسمت پایینی دهان خود را بعد از برخورد با بدن لارو تمیز میکردند و از طعمه دور می‌شدند. مشخص شد چنین رفتاری بخاطر تمیز کردن قطعات دهانی بوده و هیچ شواهدی مبنی بر وجود مواد شیمیایی سمی درون ماده لزج و چسبناک مشاهده نشد. همانطور که قبلا اشاره شده گونه‌های مختلف این شبپره‌ها در نواحی گرمسیری امریکای مرکزی و جنوبی پراکنده هستند 

خرید تمامی هفت خوان ریست شناسی دکتر جعفر فرزانه

پست های مشابه

گروه پرسش و پاسخ تلگرام صفر و یک کنکورعضویت
+ +
طراحی سایت