خرید تمام هفت خوان جزوه زیست شناسی دکتر جعفر فرزانه

پاسخ سوال ۱۵۶ زیست شناسی کنکور ۹۵ به همراه توضیحات صوتی دکتر فرزانه

156-powerpoint-zist-daakhel-95

 

در این پست قصد داریم به بررسی جزء به جزء و دقیق سوال ۱۵۶ زیست شناسی کنکور ۱۳۹۵ بپردازیم.علاوه بر توضیحات و بررسی سایر گزینه ها که در پایین آورده شده ، یه فایل پاورپوینت با حجم ۹ مگابایت توسط دکتر فرزانه برای شما آماده شده که بر روی آن توضیحات و حرف های دکتر فرزانه به صورت صوتی پخش می شود . پس برای اجرای این فایل نیاز به Microsoft PowerPoint از مجموعه نرم افزاری Microsoft Office دارید. برای اجرای این فایل بر روی دستگاه های اندرویدی اپلیکیشن WPS Office پیشنهاد میشه.

دانلود فایل صوتی و تصویری توضیحات دکتر فرزانه به صورت فایل پاورپوینت

 

  1. کدام عبارت درباره هر جانور مهره داری درست است که خون تیره پس از ورود به قلب، از آن خارج می شود؟(کنکور سراسری ۹۵)

۱) جریان هوا درون شش ها یک طرفه است.

۲) گردش خون ساده و قلب دو حفره ای است.

۳) در تشکیل اسکلت درونی، سه نوع استخوان شرکت دارند.

۴) مواد زائد نیتروژن دار به صورت آمونیاک یا اوره دفع می شود.

 

جواب سوال ۱۵۶:

گزینه ۲ مدنظر است. منظور از مهره داری که خون تیره پس از ورود به قلب با همان وضعیت قلب را ترک می کند، همه ماهی ها و دوزیستان نابالغ است. قلب این جانوران، دو حفره ای بوده و گردش خون ساده ولی بسته دارند. در سایر مهره داران که گردش خون مضاعف دارند از قلب جداگانه خون روشن(از بطن چپ) و خون تیره(از بطن راست) خارج می شود.

البته بهتر بود طراح محترم اینگونه مطرح می کرد که فقط خون تیره از قلب خارج می شود(یعنی اصلا ً خون روشن از قلب خارج نمی شود) و چون مطرح نکرده از گزینه های سوال به آن پی می بریم،به طوری که اگر هم گردش خون ساده و هم گردش خون مضاعف مدنظر باشد هیچ یک از گزینه ها پاسخ نخواهد بود.

نکته: در همه مهره داران، خون تیره وارد  قلب می شود(در ماهی ها و دوزیستان نابالغ فقط تیره و در بقیه تیره و روشن هر دو )

 

تشریح سایر گزینه ها:

گزینه ۱ : جریان یک طرفه هوا  درون شش ها فقط در پرندگان دیده می شود یعنی مسیر خروج هوا از دستگاه تنفس با مسیر ورود تفاوت دارد.

(در جریان هوا دو طرفه شش ها مسیر ورود و خروج هوا یکی است که در دوزیستان بالغ، خزندگان و پستانداران دیده می شود).

بنابراین، این گزینه فقط درباره پرندگان درست است، در حالیکه منظور صورت سوال ماهی ها و دوزیستان نابالغ است.

 

 گزینه ۳ : اسکلت درونی بعضی از ماهی ها غضروفی است و در آن استخوانی یافت نمی شود که انواع داشته باشد. از ماهی های غضروفی می توان به لامبری وبعضی از کوسه ماهی ها اشاره کرد.

 

گزینه ۴ : هرچند ماهی ها آمونیاک ویا اوره دفع می کنند(آمونیاک در بسیاری از ماهیان استخوانی و کوسه ماهی) ولی دوزیستان نابالغ فقط آمونیاک دفع می کنند.

توجه: در این تیپ سوالات برای آنکه دچار خطا نشویم اول باید منظور صورت سوال را مشخص کنیم وسپس گزینه ای را انتخاب کنیم که با آن مطابقت داشته باشد.یعنی در اینجا گزینه ای  که از ویژگی های هم ماهی ها و هم دوزیستان نابالغ باشد، چون در صورت سوال گفته هر جانور.

 

خرید تمامی هفت خوان ریست شناسی دکتر جعفر فرزانه

پست های مشابه

گروه پرسش و پاسخ تلگرام صفر و یک کنکورعضویت
+ +
طراحی سایت